Activitate la muzeu

În aceste zile de primăvară, copiii din clasa a II- a D au confecţionat cu multă dragoste sub îndrumarea învăţătoarei lor, Plăviţu Aurora, în incinta Muzeului Regiunii Porţile de Fier, felicitări pe care le-au dăruit mămicilor şi bunicilor de ziua lor. Elevii au pregătit şi un frumos moment artistic ce a cuprins, o scenetă, cântece şi poezii pe care le-au dedicat celor mai iubite fiinţe - mămicilor. Elevii costumaţi în straiele reprezentative personajului căruia îi dădeau viaţă, cum ar fi, cele patru anotimpuri, soare, vremea, ciobănel, floricele de primăvară (ghiocel, viorea, narcisă, lalea, brânduşa) sau în cei trei fii ai primăverii ( martie, aprilie, mai), sau în  vântul, grădinarul au încântat publicul spectator şi au produs emoţii intense atât mămicilor, tăticilor cât şi doamnelor muzeograf şi celorlalţi spectatori participanţi la eveniment. Activitatea s-a încheiat cu oferirea unui buchet de floricele tuturor  domnelor prezente.

Activitatea desfăşurată a  fost un bun prilej de relaţionare şi mediatizare şcoală-familie-muzeu.

Activitate la muzeu