Activități școlare și extrașcolare

FRUCTELE, SURSE DE VITAMINE

Cum metoda exemplului este una dintre cele mai eficiente metode didactice în atingerea obiectivelor propuse, doamna prof. de Educaţie Tehnologică, Gina Firu, a realizat o activitate pe placul elevilor de clasa a
V-a a Şcolii Gimnaziale Nr. 6.
    Transmiterea informaţiilor despre efectele benefice ale consumului zilnic de fructe, asociată cu prezentarea fructelor în sine, nu poate avea decât avantaje în cadrul scenariului didactic.

Moda - din materiale reciclabile

MATERII PRIME ŞI MATERIALE DIN LEMN

Elevii claselor a VI-a s-au implicat în confecţionarea unor obiecte din lemn, sub coordonarea doamnei prof. Gina Firu.

MAGIA SĂRBĂTORILOR DE IARNĂ

Şcoala Gimnazială Nr. 6 este cuprinsă de magia sărbătorilor de iarnă.
       Ca în fiecare an, în acestă perioadă, elevii împodobesc braduţi în fiecare clasă şi se pregătesc de serbare.

Luni, 19 decembrie, elevii clasei pregătitoare, coordonaţi de
prof. Domnica Săftoiu, au fascinat cadrele didactice invitate.
Cum nu se putea altfel, Moş Crăciun i-a recompensat pe micii colindători talentaţi.

1 IUNIE

Cu ocazia zilei de 1 Iunie, Şcoala Gimnazială Nr. 6 a organizat un spectacol dedicat copiilor şi tuturor celor care nu au uitat să se bucure de culori, dans, muzică, desen şi jocuri distractive.

1 IUNIE 2016

PROIECTE INOVATIVE/SOLUŢII PRACTICE

În cadrul programului "Olimpiadele Kaufland", elevii Şcolii Gimnaziale Nr. 6 au prezentat numeroase Invenţii/soluţii practice, realizate în echipe de minim 3 elevi, fiecare elev având funcţii bine delimitate în cadrul echipei. Ei au conceput machete ale unor proiecte de dezvoltare ale unităţii şcolare în care aceştia învaţă, ale oraşului Drobeta Turnu Severin, au venit cu soluţii de reciclare, design vestimentar din materiale ecologice, etc. S-a pus accentul pe creativitatea elevilor, curiozitatea şi spiritul practic al acestora.

În prealabil s-a desfăşurat o sesiune de discuţii şi idei libere, spontane, venite din partea elevilor antrenaţi în proiect.

Elevii au fost încântaţi de ideea proiectului şi s-au distrat atât la realizarea lucrărilor, cât şi la prezentarea acestora.  Le-a plăcut ideea de mici inventatori  luându-şi  rolurile în serios.

Au localizat probleme, atât în şcoală cât şi în societate, apoi au căutat soluţii practice pentru rezolvarea acestora.  Au venit cu idei interesante subliniind utilitatea integrării tehnologiei moderne în sistemul de învăţământ.

Prin asumarea de roluri în managementul de proiect şi procesul decizional ce duce la finalizarea demersurilor acestora s-a valorificat potenţialul creativ al elevilor.

Aceştia au dezvoltat de asemenea abilităţi interpersonale si de colaborare, responsabilitate şi capacitate de adaptare, auto-formare, gândire critică şi gândire sistemică.

Proiect inovativ

ŞEZĂTOARE TRADIŢIONALĂ