Hour of Code

Post date: Dec 8, 2015 12:09:25 PM

Azi, 8 decembrie 2015, a avut loc acţiunea "Hour of Code" la care elevii noştri au văzut ce înseamnă programarea unui joc. În acest fel au avut ocazia să înţeleagă faptul că pentru a fi creat un joc, pe care foarte mulţi dintre ei îl joacă, este nevoie de oameni care să ştie să îi dea comenzi calculatorului prin intermediul unui limbaj de programare.

În prima parte a fiecărei activităţi au învăţat un joc de echipă, în care unul dintre copii este roboţel, alţii sunt obstacole, un alt copil este ţinta la care trebuie să ajungă roboţelul (de exemplu un beculeţ), iar un alt copil este programatorul - cel care îi dă comenzi roboţelului. Prin acest joc au înţeles care este rolul programatorului şi ce poate face un calculator (roboţelul).

În a doua parte, copiii au trecut la calculatoare şi, cu ajutorul unor tutoriale online, dar şi al elevilor voluntari de la Colegiul Naţional "Gheorghe Ţiţeica", au parcurs primii paşi în scrierea de programe pentru calculator.