Concurs "Fără ură, cu toleranţă"

În cadrul concursului şcolar "Fără ură, cu toleranţă" iniţiat de organizaţia "Salvaţi copiii", la care este înscrisă Şcoala Gimnazială Nr. 6 din Municipiul Drobeta Turnu-Severin, în data de 21 martie 2017,  s-a organizat o dezbatere publică cu părinţii şi elevii claselor participante, cât şi alţi invitaţi din partea autorităţilor publice, având drept subiect cauzele situaţiilor de bullying, precum şi efectele lor asupra tuturor celor implicaţi, idiferent de rolul de victimă, agresor sau martor.

Activitatea a constat în prezentarea situaţiilor de bullying, descrierea efectelor asupra dezvoltării armonioase a copiilor, fiind supuse atenţiei şi soluţii de intervenţie directă în mediul şcolar.

Dialogul a fost interactiv, domnul inspector principal de poliţie Tuligă Adrian Paul a prelucrat o serie de prevederi legislative, cât şi infracţiunile asociate situaţiilor de bullying (ameninţare, şantaj, hărţuire), atrăgând atenţia asupra faptului că acestea se pedepsesc şi în mediul online la fel ca în viaţa reală. Totodată au fost prezentate mai multe soluţii tehnice pentru părinţi, în scopul monitorizării activităţii pe internet a copiilor (programe de control parental, de filtrare, care pot bloca automat accesul copiilor către anumite categorii de site-uri, motoare de căutare pentru copii: exemplu google search engine for kids, aplicaţii antivirus actualizate).

Elevii claselor participante (V B şi  VI A), coordonaţi de prof. Tuligă Raluca, au transmis mesajele campaniei prin diverse metode (baloane şi tricouri inscripţionate, post-it-uri cu drepturile copilului, îndemnuri pe reţelele de socializare şi chiar o scenetă ce reflectă o situaţie clasică de bullying în şcoală).

În final, ei au conturat concluziile despre discriminare şi cum o poţi preveni dacă:

-  Îţi cunoşti drepturile

-  Soliciţi ajutorul persoanelor adulte potrivite

-   Povesteşti cu prietenii despre acte de discriminare pe care le-ai trăit, la  care ai fost părtaş sau de care ai auzit.

-   Accesezi site-urile Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării - www.cncd.org.ro , Coaliţiei antidiscriminare - www.antidiscriminare.ro sau ONG-urilor care luptă împotriva discriminării (exemplu "Salvaţi Copiii").

-    Vei căuta nume de persoane care au luptat împotriva discriminării de-a lungul timpului şi citeşti cât mai multe despre ei (de exemplu Nelson Mandela şi Gandhi, ambii primind şi Premiul Nobel pentru Pace).

-    Asculţi piese şi trupe celebre pentru lupta lor contra discriminării: War - Why can we be friends?,  John Lenon - Imagine, Bob Sinclair - World, hold on,  Bob Marley - Could we be loved

-    Vizionezi filme care au ca temă discriminarea: Greva (Walkout - 2006 - despre o studentă activistă care lupta pentru drepturile studenţilor străini),   Lumi diferite (Any day now - 1998 - despre prietenia dintre o fată de culoare albă şi una neagră),  Autobiografia lui Jane Pittman (The autobiography of Miss Jane Pittman - 1974 - despre o femeie care se naşte în sclavie şi ajunge să lupte pentru drepturile persoanelor de culoare).