Obiceiuri si Traditii

postat 14 dec. 2015, 11:43 de Raluca Tuliga   [ actualizat la 7 sept. 2016, 10:26 ]

Obiceiuri si traditii

Ucenicii Credintei

postat 14 dec. 2015, 11:29 de Raluca Tuliga   [ actualizat la 7 sept. 2016, 10:26 ]

Ucenicii Credintei

Design Vestimentar

postat 13 dec. 2015, 09:57 de Andrei Manea   [ actualizat la 7 sept. 2016, 10:26 de Raluca Tuliga ]

Design Vestimentar

Dans si muzica

postat 13 dec. 2015, 09:40 de Andrei Manea   [ actualizat la 7 sept. 2016, 10:26 de Raluca Tuliga ]

Corul Scolii Gimnaziale Nr. 6, "ROGVAIV", infiintat in 1991 si dirijat de prof. Pindici Gheorghe, a participat la toate editiile olimpiadelor scolare, obtinand in ultimii 10 ani premiul I la faza nationala, ultimele editii fiind : 2010 - Rm. Valcea, 2012 - Craiova, 2014 - Tg-Jiu

Concurs National Coral - Rm. Valcea

Daiana Ditrich (Clasa a IV-a A)

Creatii Literare

postat 13 dec. 2015, 09:13 de Andrei Manea   [ actualizat la 7 sept. 2016, 10:26 de Raluca Tuliga ]

Clasa a V-a B

Creatii literare 5B

Clasa a V-a C

Creatii literare 5C

Hour of Code

postat 8 dec. 2015, 04:09 de Raluca Tuliga   [ actualizat la 17 dec. 2016, 07:08 ]

Azi, 8 decembrie 2015, a avut loc acţiunea "Hour of Code" la care elevii noştri au văzut ce înseamnă programarea unui joc. În acest fel au avut ocazia să înţeleagă faptul că pentru a fi creat un joc, pe care foarte mulţi dintre ei îl joacă, este nevoie de oameni care să ştie să îi dea comenzi calculatorului prin intermediul unui limbaj de programare.

În prima parte a fiecărei activităţi au învăţat un joc de echipă, în care unul dintre copii este roboţel, alţii sunt obstacole, un alt copil este ţinta la care trebuie să ajungă roboţelul (de exemplu un beculeţ), iar un alt copil este programatorul - cel care îi dă comenzi roboţelului. Prin acest joc au înţeles care este rolul programatorului şi ce poate face un calculator (roboţelul).
În a doua parte, copiii au trecut la calculatoare şi, cu ajutorul unor tutoriale online, dar şi al elevilor voluntari de la Colegiul Naţional "Gheorghe Ţiţeica", au parcurs primii paşi în scrierea de programe pentru calculator.

Civilizati in trafic

postat 1 dec. 2015, 10:06 de Andrei Manea   [ actualizat la 7 sept. 2016, 10:26 de Raluca Tuliga ]

Elevii au participat la activitati interactive prin intermediul carora au acumulat informatii referitoare la comportamentul in trafic: traversarea corecta, respectarea culorilor semaforului, asigurarea in traversare etc.

Copiii au pus o sumedenie de intrebari invitatului venit din cadrul Politiei Rutiere. Le-a placut faptul ca au avut posbilitatea sa discute deschis si au descris diverse intamplari/ accidente la care au luat parte, cerand detalii cu privire la vinovatia/nevinovatia celor implicati.

Elevii au invatat regulile de circulatie si de comportare civilizata in trafic si au inteles ca sunt responsabili, nu numai de viata lor, ci si a altora.

Civilizati in trafic

Competitii sportive

postat 24 nov. 2015, 08:45 de Andrei Manea   [ actualizat la 7 sept. 2016, 10:26 de Raluca Tuliga ]

Competitiile sportive desfasurate in cadrul proiectului au antrenat elevii din 2 clase în desfasurarea unui meci de fotbal. Fetele au fost organizate in doua echipe de majorete.

Considerăm utila derularea acestui proiect cu tematica sportiva pentru că sportul este domeniul iubit de toti copiii, dar şi pentru ca poate oferi elevilor o alternativa posibila de a valorifica în mod plăcut şi reconfortant deprinderile şi priceperile motrice însuşite în orele de educaţie si prin activitatile extraccuriculare.
Elevii s-au bucurat sa participe la acesta competitie sportiva, au jucat un meci frumos, fiind sustinuti de minunatele echipe de majorete.
Scopul derularii activitatilor sportive propuse in cadrul proiectului au fost cele de a dezvolta dragostea pentru mişcare in vederea fortificarii organismului si întăririi sănătăţii, dezvoltarea trăsăturilor pozitive de caracter, a deprinderilor de comportare civilizată şi a spiritului de fair-play într-o competiţie sportivă.