Videoconferință România-Spania

În cadrul parteneriatului avut cu Școala Giner de Los Rios, elevii Școlii Gimnaziale Nr. 6 s-au implicat într-o nouă activitate interactivă.

Parteneriatul presupune idei noi, proiectate în conformitate cu un plan de activități, pentru realizarea unor obiective, cu ajutorul unor resurse umane și tehnice.

Învățarea bazată pe parteneriate și proiecte este o formă modernă și complexă de învățare/evaluare care angajează elevii într-o investigație bazată pe comunicare-cooperare-colaborare. Abordarea aceasta are o eficiență crescută în creșterea motivației copiilor și în stimularea operațiilor superioare ale gândirii.

Activitățile derulate contribuie la creșterea gradului de conștientizare asupra diversității culturale bazată pe valori europene comune. Ne dorim să promovăm multiculturalismul, să formăm un spirit de respect față de valorile europene prin încurajarea dialogului intercultural, să promovăm Școala Gimnazială Nr. 6 la nivel internațional și să atragem atenția asupra comunității locale și asupra unor rezultate deosebite obținute de elevii noștri.

În data de 31 octombrie, elevii Școlii Gimnaziale Nr. 6, sub îndrumarea

prof. Raluca Tuligă, împreuna cu elevii Scolii Giner de Los Rios, sub îndrumarea prof. Fernando Lazaro, au organizat un concurs al costumelor. Întreaga activitate s-a desfășurat printr-o conexiune audio-video.

Elevii implicați în activitate, costumați fiind, s-au prezentat în limba engleză, folosind termeni din matematică. Câștigătorii școlii noastre, aleși de către elevii spanioli, au fost Mercioniu Georgiana și Buzatu Cristina (Clasa a VIII-a A). Videoconderința s-a realizat folosind aplicația Skype. La final, elevii s-au distrat cum știu ei mai bine, au dansat, au cântat și au socializat.

Videoconferință România-Spania