Ziua Unirii

În data de 20 ianuarie 2017, la Şcoala Gimnazială Nr. 6, cu ocazia zilei Unirii principatelor Române s-a desfăşurat un program cultural-artistic, prin implicarea cadrelor didactice de la catedra de socio-umane, ce predau religie, istorie şi geografie în cadrul acestei şcoli.

În desfășurarea programului au fost recitate poezii de către elevii claselor a V-a şi a VI-a, cântece patriotice şi a fost interpretată sceneta ,,Moş Ion Roată şi Unirea". Copiii s-au implicat în organizarea acestui program, au îmbrăcat costumul tradițional românesc, iar cei care au participat la scenetă au conştientizat importanţa şi greutatea istorică a personajelor interpretate.

Considerăm că astfel de activități păstrează şi întăresc conștiința națională a poporului nostru, iar Mica Unire a fost primul pas spre făurirea statului român modern. Alexandru Ioan Cuza, Vasile Alecsandri, dar şi alte personalități ale acelor vremuri devin, mai ales astăzi, modele de patriotism, moralitate si demnitate. Prea Fericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, îndeamnă să mulțumim lui Dumnezeu, prin rugăciune, pentru darul unirii care s-a realizat prin jertfe spirituale şi materiale. La ora de religie sunt promovate învățăturile Mântuitorului Iisus Hristos, dar şi valorile naționale legate de unitatea şi demnitatea poporului român.