Dezbatere

"Educația ne unește"

În data de 28.05.2019 a avut loc dezbaterea viziunii propuse de Ministerul Educației Naționale "Educația ne unește" la Școala Gimnazială Nr. 6.

În cadrul prezentării viziunii, au fost enunţate şi analizate  elementele de noutate propuse,  s-a pus accentul pe cele 5 valori fundamentale-încredere, echitate, solidaritate, eficacitate, autonomie, pe rolul și relația dintre actorii și factorii implicați în educație: școală-familie-comunitate, dar și pe obiectivele generale ale fiecărei etape din parcursul școlar obligatoriu.

Participarea a fost activă, constructivă,  cei prezenţi acordând un interes maxim temei abordate, manifestând deschidere faţă de unele propuneri, dar şi reţinere faţă de alte aspecte.

Educația ne unește