Job Shadow Day

În perioada 15 -17 aprilie 2019, la Şcoala Gimnazială Nr. 6 s-a desfăşurat Programul „Şcoala Altfel”. Elevii claselor a VIII a A şi a VIII a B au participat la activitatea „Job Shadow Day” desfăşurată în cadrul Programului Internaţional Junior Achievement România.

Elevii au petrecut câteva ore la locul de muncă al părintelui. Astfel, au avut posibilitatea să afle mai multe despre competenţele  şi responsabilităţile necesare unui anumit loc de muncă. Acest proiect le-a oferit totodată, o experienţă practică care i-a ajutat să înţeleagă diverse opţiuni de carieră.

Atât părinţii, cât şi reprezentanţii instituţiilor/companiilor care au primit copiii în ziua respectivă au fost binevoitori, oferind acestora toate informaţiile de care au avut nevoie.

Impresii:

"Am învățat să apreciez fiecare loc de muncă."                                                                                                                                                    P.G.M., S.L.

„Funcţia de conducere presupune multe responsabilităţi, aptitudini de lider şi, uneori, generează situaţii de stres. De aceea voi aprecia şi mai mult activitatea tatălui meu”                                                                    P.A.M.

„Meseria de asistent medical este o provocare. Trebuie să-ţi aminteşti în fiecare zi că poţi alina suferinţa pacienţilor atât prin administrarea tratamentului prescris de medic, cât şi printr-o vorbă bună, printr-un zâmbet”.                                                                                                                                   B.A.M.

„Odată cu vizitarea locului de muncă al mamei am învăţat simţul responsabilităţii şi totodată, am fost fascinată de munca depusă.”                                                                                                                     S.I.I.

„Ceea ce m-a impresionat la locul mamei mele de muncă a fost comunicarea necesară dintre colegi, dar şi aparatura folosită de către muncitori”.                                                                                     C.C.M.

„Un program interesant şi util. Personal, m-a ajutat să diversific activităţile pe care le-am desfăşurat în „Şcoala Altfel”. Pentru elevi a reprezentat „pe viu” o lecţie de orientare şcolară şi profesională.”

Prof. diriginte, P.L.